Tuesday, October 31, 2017

Imeilusad tsitaadid Neitsi Maarja kohta ... Martin Lutherilt

Oktoober on sümboolselt reformatsiooni "tähistamise" kuu, ilmselt seetõttu, et täna, 500 aastat tagasi, naelutas Luther enda teesid kirikuuksele.

Veel enam on oktoober aga roosipärjale pühendatud kuu, ning erilisel moel just sel aastal, kui täitub 100 aastat Jumalaema ilmumistest Fatimas.

Õnneks on katolikublogi leidnud suurepärase viisi, kuidas see eriskummaline kuu täna, kõigi pühakute päeva eelõhtul kombekalt kokku võtta: tuleb vaid tsiteerida Lutherit Neitsi Maarja teemal!

Kas te teadsite näiteks, et Lutheri meelest ei ole Maarjal inimkonna seas võrdset?

"Temast sai Jumalaema, ning selle käigus anti talle nii palju ja nii häid asju, et see ületab inimese arusaamisvõime. Sest sellest järeldub kõik au, õnnistus ja tema unikaalne positsioon terve inimkonna seas, kus temale ei ole võrdset; nimelt, et ta sai lapse Isalt taevas, ning sellise Lapse ... nii on inimesed kogu tema auhiilguse paigutanud ühte ainsasse sõnasse, kutsudes teda Jumalaemaks ... keegi ei saa tema kohta või temale öelda midagi sellest suuremat, isegi kui tal oleks nõnda palju keeli nagu maa peal on lilli või rohuliblesid, või nagu taevas on tähti või meres liivaterasid. Selle üle peab mõtisklema südames, mida tähendab olla Jumalaema."

Või et Lutheri meelest "Maarja austamine on kirjutatud inimsüdame sügavustesse" ning et me "Ei saa kunagi [Maarjat] piisavalt austada" (allikas)?

Sama allika põhjal, Lutheri meelest on Maarja ka kõigi kristlaste ema:

"Maarja on Jeesuse ema ning meie kõigi Ema, kuigi ainult Kristus puhkas tema põlvedel ... Kui tema (Jeesus) on meie oma, peame meie asetama end tema olukorda; seal kus tema on, peame ka meie olema, ning see, mis temal on, peaks olema ka meie oma, ning tema ema on samuti meie ema."

Samuti uskus Luther, et Maarja on ilma patuta ning oli alatine neitsi.

Püha Maarja, palu meie eest!


No comments:

Post a Comment