Sunday, December 10, 2017

Katoliiklase profiil: isa Doyle, I maailmasõja kangelane

Tõlgime KV Turley artikli CatholicHerald'ist

Nagu nii paljud teisedki, kes sattusid sõjakeerisesse, mis sai hiljem nimeks Suur sõda, maeti isa Willie Doyle sinnasamasse, kus ta langes - ilma märgita, lihtsalt veel üks ohver miljonite seas. Oleks võinud juhtuda, et ta unustatakse. Kuid nii ei läinud.

Enne surma nõudis ta, et tema isiklikud paberid põletataks. Õnneks tema soove ignoreeriti. Tema paberite avastamine ja seejärel nende avalikustamine tema biograafia osana, mis avaldati 1920. aastal, oli üllatuseks neile, kes olid teda tundnud.

Lisaks päevade viisi rekollektsioonide juhtimisele, pihtimiste kuulamisele ning üle kõige Püha Missa pidamisele, paljastavad tema spirituaalsed märkmed isa Doyle's veel ühe dimensiooni. Öösiti veetis ta tunde Pühima Sakramendi ees valvates, palvetades preestrite pühaduse eest. Lisaks oli tihti kasutuses suretamisdistsipliin (piits), sukeldumine külmadesse järvedesse, öised paljajalgsed palverännakud pattude hüvitamiseks. Kõik see toimus salajas, oluline on vaid, et jesuiidist vaimuliku juhendaja teadmisel ja nõusolekul. Ja siis oli veel vähem dramaatilisem päevane "sõda" iseenese vastu: näiteks "võitragöödia" - mõnel päeval oli või tema saial, teisel päeval mitte, lihtsalt üks näide pidevast suretamise vaimust igapäevastes asjades.

Isiklikud märkmed paljastasid intensiivse sisemise elu, mis oli nii mõnelegi valgustuseks. Teised pidasid tema suretamisi liiga karmideks, tema palveelu liiga ekstreemseks; ja siiski oli ta mees, kelle maine ei olnud üldsegi mõne sünge askeedi oma. Ta oli väga armastatud, seltskondlik preester, lakkamatu vembuviskaja. See paradoks näis ainult süvendavat isa Doyle'i ümbritsevat müsteeriumi.

Willie Doyle sündis Dublinis 3. märtsil 1873. Tema vanemad olid nii heal järjel kui ka vagalt religioossed. Neli nende seitsmest lapsest valisid mingit sorti religioosse elu. Olles haritud nii Iirimaal kui Inglismaal, astus Willie jesuiitide ordusse.

Viimaks ordineeriti ta aastal 1907, ning varsti pärast seda määrati ta jesuiitide missioonile kogudustes üle kõigi Briti saarte. Algusest peale oli ta suurepärane jutlustaja ja pihi vastuvõtja. Rahvahulgad tulid tema juurde, kuid üksnes pärast surma sai tema "edu" saladus avalikuks: patukahetsus.

Kui 1914. pääses sõda valla, astus isa Doyle kohe vabatahtlikuks. Ta mõistis, et kui tuhanded on teel surma poole, on vaja preestrit selleks paljude hingede jaoks otsustaval tunnil, kus kõik kas kaotatakse või võidetakse, ning seda terveks igavikuks. 

1915. aastal maabus ta Prantsusmaal koos Iiri Kuningliku Jalaväepataljoniga. Sealt alates marssis ta iga miili sõdurite kõrval kaasa - loobudes kõigist privileegidest, mis tema ohvitseri auaste talle võimaldas. Lõpuks hakkasid need lahingus karastunud väeosad oma Isa armastama. Selles polnud midagi üllatavat, kuna ta kannatas sama palju nagu nemadki. Läbi okastraadi, hoolimata kuulidest, mürskudest ja gaasist, otsis isa Doyle üles surijad, kes lamasid tihti hirmunult ja üksinda mudasel lahinguväljal, toimetades neile surijate sakramenti, tuues neile Viaatikumi.

Isa Doyle'i vaprust mainiti raportites ning soovitati talle anda vahvuse eest kõrgeim autasu, Viktoria Rist. Kuid ta jäeti sellest ilma, kuna mõned pidasid teda kolmekordselt diskvalifitseerituks: iirlane, katoliiklane ja jesuiit. Kuid sellel oli vähe tähtsust. Tema silmad püsisid hoopis suuremal autasul: pühadus ja tema hooles olevate meeste pääsemine.

Justkui rindel valitsevatest ohtudest ja puudustest poleks piisanud, jätkas isa Doyle omaenda sisemist "sõda". Kui võimalik, veetis preester, armulaualaegas ümber kaela, nendes üleujutatud, haisvates kraavides, põrgu hääled igal pool kajamas, tunde põlvili adoratsioonis Rahu Printsi ees.

Tema kirjad koju, lesestunud isale, paljastavad pinge, mis see kaasa tõi, kui ta marssis läbi verega värvitud väljade, mille nimed said hiljem sünonüümiks kannatamisega: Loos, Somme, Passchendaele ... nagu tema seltsimehedki, oli ta laskude, mürskude ja gaasi sihtmärk, mitmetel juhtudel hädavaevu pääsedes tapmisest, tema ainukene puhkus neis samades rottidest nakatunud kraavides. Vaatamata oma ohvitserist venna palvetele keeldus ta rindelt lahkumast, olles kindlalt otsustanud jääda lõpuni.

16. augustil 1917, näiliselt lõppematu Passchendaele rünnaku käigus üritas isa Doyle meeleheitlikult vedada haavata saanud seltsimeest eikellegimaalt tagasi turvalisele alale. Saksa mürsk jättis temast alles vaid tükid. Erinevalt neist paljudest, kellele ta oli korraldanud kristliku matuse, maeti tema jäänused kiirustades ajutisse ühishauda.

Tema sajanda surmaaastapäeva lähistel tasub meelde tuletada, et ainuüksi läänerindel pöördus katoliku usku hinnanguliselt 40000 sõjaväelast. Kahtlusteta mängisid selles sugugi mitte väikest rolli katoliiklike kaplanite eeskujulik teenistus - pühad mehed nagu isa Willie Doyle. 

No comments:

Post a Comment