Saturday, February 3, 2018

Mida mõtleb nunnaks pürgiv tütarlaps?

Tõlgime intervjuu Jade Banksiga huffingtonpostist

Jade Banks on 23 aastane tütarlaps, kes sai 2017. aasta novembris karmeliidiks. Intervjuu tehti temaga pisut enne seda sündmust.

Kas sa tahtsid alati nunnaks saada?

Absoluutselt mitte! Esiteks mõtlesin ma, et nunnad on mingid müütilised olevused, kuigi ma olen hällist saadik katoliiklane. Ma nägin neid ainult filmides, kus neid ei kujutatud üldse hästi (Helisev muusika ja Nunna lugu Audrey Hepburniga). Ma mõtlesin tihti süngetele joonlaudadega nunnadele katoliiklikes koolides. Ilmselgelt selline eluviis ei tundu ahvatlev. Ma palvetasin alati Jeesuse poole, "Ära pane mind seda tegema".

Mis oli otsustav hetk, kus sa mõistsid, et see on sinu kutsumus?

Ma osalesin katoliku konverentsil, kus ma kuulsin ilusa ja NOORE Elu Õe ettekannet pühakute eludest. Pühak, kellest ta rääkis, oli Püha Kolmainu Eliisabet. Seitsmeaastasena teadis Eliisabet, et ta on Kristuse jaoks kõrvale kutsutud. Seitsmeaastasena oli minu mõtetes ainult Cheetos. Kuid Eliisabeti ema ei lubanud enda tütrel nunnaks saada ning kui ta sai vanemaks, saadeti ta mitmetele sõjaväelaste ballidele, et ta tanu alla saada. See sügav avaldus, mida ma nüüd mainin, oligi see hetk, mil ma koheselt teadsin, et mind kutsutakse. Kõik mehed sõjaväelaste ballil ütlesid ühel õhtul Eliisabeti emale: "Me ei saa temaga abielluda, vaata tema nägu ... ta on juba võetud." Ma mõistsin, et neitsilikkusele kutsumine toimub ühel ja ainult ühel põhjusel, et lohutada armastatud Jeesust, olla Tema kaasa. "Anda elu oma sõprade eest", mu Jeesuse jaoks.

Mida sult selle otsuse kohta kõige rohkem küsitakse?

Kaks küsimust, mida mult ALATI küsitakse, on "Mida sa terve päev tegema hakkad?" ja "Kas sa ei taha abikaasat ja lapsi"? Mõtteis pööritan ma nende küsimuste peale tavaliselt silmi, kuid ma saan ka aru, et ma pean teistega kannatlik olema. Sest ka ma ise küsisin neid samu küsimusi. Vaid armu läbi nägin ma selle elu ilu. See on elu, mis kõige enam sarnaneb Jeesuse, Maarja ja Joosepi elule. Ma kirjutasin blogi, "Tsölibaat, vääriti mõistetud kutsumus", mis tegeleb kõigi nende küsimustega läbi minu enda isiklike kogemuste. Vaata seda siit.

Millise orduga sa ühined?

Vaata minu lühifilmi - Karmeli kutse. Minust saab Paljasjalgne Karmeliit.

Mis su nimi on, ning kas see muutub, kui sinust Paljasjalgne Karmeliit saab?

Minu nimi on Jade Breanne Banks! Sellel ajal järgmisel aastal, kui ma olen endiselt ettevalmistuse protsessis, palvetab minu Ülemema Püha Vaimu poole ning valib mulle uue nime. Ta valib meie pühendumiste, kinnipidamise ja palve põhjal. Just nii nagu Jeesus muutis Siimona nime Peetruseks, kui temast jünger sai ja tema elu igaveseks muutus. "Sina oled kalju" 

Terve su elu on alles ees; mis siis, kui sa tulevikus otsustad midagi muud teha?

Ma arvan, et Jeesus plaanis seda niimoodi, kuid enne selle elutee kaalumist olin ma loomateaduste tudeng Colorado ülikoolis. Ma tahtsin saada veterinaariks, ma pürgisin selle poole juba keskkooli esimesest aastast alates. Ma mäletan, et ma mõtlesin, et ma suudan terves maailmas ennast ainult seda tööd tegemas ette kujutada. Kuid teate, mis on naljakas? Isegi keskkoolis, kui ma olin veterinaariakeskuses vabatahtlik, tulin ma öösel koju ja palvetasin Jumala poole, öeldes:

"Mulle meeldib see, aga ikkagi ei ole ma rahul. Ma tahan rohkem!" Ma ei suutnud näha end igavesti elamas "normaalset" elu lihtsa karjääriga. Mu süda teadis paremini, kuid mu ajul ei olnud sel hetkel aimugi. Nii palju kui me vajamegi insener, advokaate, veterinaare ... on kurb tõde see, et meil on PALJU rohkem insenere, advokaate ja veterinaare, kui meil on palvesõdalasi. Meil on vaja töötegijaid!

"Lõikust on palju, töötegijaid aga vähe" (Matteuse 9:37)

Kas sul lubatakse suhtlemiseks kaasaegset tehnoloogiat kasutada, nagu mobiiltelefone, internetti, või muusikat kuulata?

Ei mingit tehnoloogiat. Ei mingit mobiili. Ei mingit muusikat, maailmalikku muusikat (ma kohe seletan). Ainult tigupost (e. tavaline)! Ma võin kuus kirjutada kokku vaid ühe kirja enda perekonnale. Advendi ja paastuajal ei ole mingit kirjade kirjutamist. Siis, kui ma olen lõplikult nunnaks pühitsetud (kui Jumal nii tahab), võin ma sõpradele vastata. Edasi muusika juurde! Muusika kuulub karmeliitide elustiili juurde. Nii nagu inglid laulavad Kristuse jalge ees, laulame meie kõiki enda palveid, tunnipalveid ja missat ladina keeles. See on gregooriuse laul, kõige ilusam muusikastiil, mida ma olen kuulnud. See on üleloomulik. Ma kujutan ette, et taevas on pigem koraali stiilis muusika, kui Jay-Z või need Highway to Hell jämmid. HA! Ma ei kujuta ingleid ette räppimas, ärgu maailm solvugu!

Sa oled valinud pühendunud elu. Kas sul oli raskusi tulla toime teadmisega, et sa jätad senise elu, et astuda teisele rajale?

See on suurepärane küsimus! Päris kindlasti oli mul raske. Karmelit nimetatakse Jeesuse ja Maarja kallite lillede "aiaks". Tagasi vaadates näen ma lõpuks, mis sorti lill ma olen ... metsik lill! Jeesus pidi palju pügama ja rohima, et näidata mu mässulisele südamele, mille jaoks Ta mind tegi. Jeesus ütles Pühakirjas enda jüngritele rohkem kui üks kord, et maailm EI ole meie sõber. Maailm kiusas teda, ta kiusab ka meid. Sellel ajal otsitakse taga vaid edu. Aga ma jätan selle küsimuse Ema Teresa tarkade sõnadega: "Ma olen kutsutud ustavusele, mitte edule".

Kuidas näeb välja igapäevane rutiin?

Paljud küsivad, "Mida sa terve päev tegema hakkad?!" Mitmed kloostris elavad nunnad ütlevad, "Isegi ei teata, KUI palju karmeliit 24 tunni jooksul teha jõuab". Meil on iga päev kindel rutiin. Aga mis eristab meid teistest ordudest, kes teenivad Jeesust õpetades, jutlustades ja vaeseid teenides? Karmeliidid on kutsutud Jeesust otse teenima. Istuma Tema jalgade ees nagu Maarja Magdalena. Maailm peab seda raiskamiseks, aga Jeesus kutsus seda "paremaks osaks". Kogu meie päev ja elu on palve. Palve hingede päästmise eest, palve preestrite eest ning vaeseimast Vaese - Jeesuse enese - teenimiseks. Me sööme päevas kolm "karastatud" einet, ma ütlen karastatud, sest me ei saa vahepeal süüa, kui meil kõigil tekib äkitselt Cheetose isu. Suretamisena peame kinni ka lihavabast dieedist! (Ma hakkan peekonit igatsema, aga ma saan selle "ohverdada"!). Ma olen nii põnevil, sest me elame sellest, mis meil aias on, ning meil on lehmad, lambad, kassid ja koerad! See on põhimõtteliselt rantšo stiilis klooster ning see oli ülikoolis minu eriala. Harjutamine ei tekita probleemi, Jeesus ei laseks enda väikestel kaasadel nälgida. Karmel on koht, kus Jeesus saab puhata ning enda loomingust rõõmu tunda. Kui sobiv see on!

Kuidas meditsiiniga jääb?

Kõigil nunnadel on meditsiinikindlustus! Hammaste jne jaoks, ning ma pean silmas täielikku kindlustust. Kõik ordud on erinevad, mõnel on kindlustus, kuid meie toetume otseselt Jumalikule Ettehooldusele. Võetakse vaesuse, karskuse ja kuulekuse vanded. Vaesus õpetab meile, kuidas lubada Jeesusel töötada valitud hingede läbi, et meil oleks toit, meditsiiniline abi ja riided. Õnneks kannavad nunnad traditsioonilist rüüd, nii et riietumine pole probleem. Naljakas fakt, me tohime kloostrist lahkuda ainult selleks, et minna uude kloostrisse (me kolime kevadel) või arsti juurde.

Kas sulle makstakse palka?

Ei mingit palka! Vaesuse vandega pühendame enda elud maksuvabalt Kristusele ja maailma hingedele. Armastus peab olema antud vabalt, see on minu soov :)

Millist nõu on sul anda teistele naistele, kes mõtlevad nunnaks saamise peale?

See on kõige tähtsam küsimus. Ainus põhjus, miks ma tahtsin seda avaldada, oli nende jaoks. Esiteks ... ma armastan teid kõiki väga! Ärge kartke valida radikaalne ja ebamaine viis Jeesuse järgimiseks. Maailm, kus me täna elame, õpetab meid unustama, et oleme "ajutised rändajad". Kui me sureme, ei küsi Jeesus, millise kraadi me saime, kui palju kogemusi sul oli, kui palju sõpru sul oli või kui hästi su soeng välja nägi. Ta küsib ... kas sa ARMASTASID? Küsi endalt, "Kuidas ma saan seda kõige paremini teha?" Mitte maailmalik armastus, vaid üleloomulik armastus. Viimane käsk, mille Jeesus meile jättis, oli ARMASTADA üksteist, isegi enda vaenlasi. Olge julged ning pidage meeles, seal, kus teie olete nõrgad, on Tema tugev. Jumalaga on KÕIK asjad võimalikud, nagu püha Gabriel ütles Maarjale, kui talle teatati, et temast saab Jumalaema. Ave Maria, Jumal õnnistagu mu kalleid õdesid Kristuses. Ning kes muretseb, mida maailm arvab, naerge selle üle! "Mina olen maailma ära võitnud" (Johannese 16:33).

No comments:

Post a Comment