Friday, October 25, 2019

Pildid, mis murravad südame

Itaalia ajakirjanik Sandro Magister sai alljärgneva kirja, mille ta avalikustas enda koduleheküljel.Kallis Magister

Amazonase riituste ja raseda naise kujude lumm võib võluda sinodi isasid ja teisi nende ümber, aga need tekitavad pahandust katoliiklastele lõunapoolkeral. Kuna isegi onnides maailma äärel vaatavad inimesed youtube'i ja veedavad tunde facebookis, omandavad need kujud tähenduse, mis muudab elu raskeks katoliku katehhistide ja misjonäride jaoks, kes niigi maadlevad pidevalt usklike kaotamisega.

Need, kes on käinud misjonireisidel väljaspool euroopat, leiavad end vastamisi suure hulga agressiivsete evangeelsete kirikute või milleenialaste sektidega, kes veedavad palju aega Katoliku Kirikut rünnates ja usklikke minema meelitades. Üks nende põhilisi argumente on: "katoliiklased kummardavad kujusid" või "katoliiklased kummardavad deemoneid". Seega: "katoliiklased ei ole kristlased, tulge meie juurde".

Ma võin rääkida oma loo lihtsa ilmik-katoliiklasena, kes isiklikel mõhjustel reisib tihti Mindanaosse Filipiinide kaugel lõunaosas. See on piirkond, kuhu sajandite eest asus elama suur hulk moslemeid ning kus nüüd on lisaks plahvatuslikult kasvanud protestantide osakaal - see on justkui eelaimdus brasiilialikust tulevikust, näiteks nelipühilastest - ja seda riigis, mida siiamaani peetakse üheks maailma kõige katoliiklikumaks, Filipiinidel. 

Ei ole tänavat, telekanalit või raadiosagedust, mida ei kasutaks jutlustajad, kes otsivad katoliiklikku saaki. Nende esmane eesmärk on inimesi veenda, et Katoliku Kirik on väär. Järgmiseks eesmärgiks on neilt kümnist saada. Ja pildid, mis näitavad Vatikani aedades toimunud tseremoonia käigus paganjumaluste kummardamist - või igal juhul millegi, mis näib olevat paganjumalus - otse paavsti nina all, on tõepoolest maailmale tiiru peale teinud. Ning Mindanaos, eriti piirkondades nagu lõuna-Cotabato, kus protestante on nüüd 20 või 25 protsenti, julgustatakse kõiki jutlustajaid neid pilte näitama ja ütlema: "Vaadake, katoliiklased on ebajumalakummardajad. Me oleme seda teile alati rääkinud. Nii ütleb Piibel."

Ma rääkisin täna noore daamiga, vapra katoliiklasest katehhistiga, kes on samuti šokeeritud. Ma kuulsin tema hääles piinlikust, sest ta ei teadnud, kuidas oma usku kaitsta, kuidas seletada noortele tõde, et katoliiklased ei ole ebajumalakummardajad. Aupaklikkusest ei tahtnud ta isegi facebookis kommenteerida, mis on Roomas juhtunud, sest kui ta oleks seda sündmust kritiseerima hakanud, oleks ta protestante aidanud. Proovige selle piirkonna inimestele seletada prefekt Paolo Ruffini peeni erisusi sellest, et nähakse kurja seal, kus seda ei ole. Ja kui see juhtus Mindanaos, ei julge ma mõeldagi Aafrika või Lõuna-Ameerika peale.

Kindel on see, et need pildid, nagu neid nähakse lõunas, tõesti murravad su südame. Ja muudavad elu väga raskeks nende jaoks, kes ühelt poolt juba niigi riskivad iga päev kirikus käies islami terroristide tõttu eluga, ning teiselt poolt peavad tänaval käies toime tulema protestantide proselütismiga.

Ma loodan, et Rooma saab sellest aru. Kas nad usuvad, et sel moel võidavad nad endale Amazonase, kaotamata ülejäänud maailma? ... Milline suurepärane tulemus.

No comments:

Post a Comment