Friday, January 17, 2020

Eesti "pühade" ja kirikute kaardid

Kirjutab Heido Trofimov

Kõik sai alguse internetis nähtud pildist, kus olid kaardistatud euroopa kohanimed, mis sisaldasid endas "püha". Eestis on ilmselt mõeldud Pühajõge Ida-Virumaal, Pühajärve lõuna-eestis ning Püha küla Saue vallas. Võib-olla ka Pühastet Võrtsjärve ääres ning Hiiumaal asuvat Pühalepat, mis on mandrile paigutatud:


Aga nagu katoliku blogi facebooki lugeja välja tõi, siis vastavalt EKI kohanimede päringule on Eestis üle 250 koha ja objekti, mille nimes sisaldub "püha". Tõsi, kohanimesid on seal vähe, enamik on kirikute nimed. Aga sellestki sai huvitava kaardi:


Edasi tekkis mõte kaardistada kõik eesti kirikud. Kas sellist kaarti on üldse varem tehtud? Kirikute koordinaatide väljaotsimine oli mahukas töö. Kasutasin nii Vikipeedia kirikute loendit (ebatäielik) kui ka kirikute kodulehekülgedel asuvaid koguduste nimekirju. Pärast kaardi esialgse versiooni postitamist sain ka inimestelt tagasisidet puuduolevate kirikute kohta.

Uuel kaardil on ka asulates kirikute koordinaate nihutatud, et need paremini näha oleksid. Tulemus sai selline (parema kvaliteedi nägemiseks avage pilt uues aknas):


Ja sama kaart ka sajandite kaupa. Enamik Eestis asuvaid kirikuid näikse olevat ehitatud 19. ja 20. sajandil.


No comments:

Post a Comment